Dags för MC-kort i sommar?

Vad sägs om motorcykelsemester? Eller att ta hojen och glida iväg en ljummen sommarkväll? Ja, nu är det kanske dags att skaffa det efterlängtade MC-kortet, och vi kan hjälpa dig hela vägen från start till mål.

Körutbildningen utgår från vår övningsbana på Axamo (mittemot trafikövningsplatsen och TTC). Det är samma bana som du gör uppkörningen på. Där har vi all utrustning som du behöver, i de flesta storlekarna. Förarprovet består av ett kunskapsprov och ett körprov. Kunskapsprovet måste vara godkänt för att få boka körprov. Kunskapsprovet gäller i 1 år.

Nyfiken?

Här kan du läsa mer om vår MC-utbildning. Du kan självklart också ringa eller maila oss så berättar vi mer.

Har du redan bestämt dig för att det blir MC-kort i sommar – ja, då kan du köpa ditt MC-paket i vår webbshop. Självklart kan du också köpa fristående körlektioner.

Läs mer

Häng med på en MC-lektion

MC-säsongen 2018

MC-säsongen 2017

Välkommen att ta ditt MC-kort hos oss! 🙂